Ivetino dětství a pěvecké začátky

Iveta se narodila, stejně jako její o patnáct minut starší sestra  Ivana 8. dubna 1966 v Čeladné. Mateřskou i první čtyři roky základ­ ní školy Iveta navštěvovala v Kopané, kde spolu s rodiči, se setrou  i o dva roky starším bratrem Lumírem bydlela. Od páté třídy chodila  do školy ve Frenštátě pod Radhoštěm. Byla to třída sportovní se za­ měřením v zimě na běh na lyžích a v létě na sprint. V roce 1980 za­čala studovat na místním gymnáziu. Když je ve druhém ročníku, začíná vystupovat s místní skupinou Dianthus, se kterou se zúčastnila  i několika okresních či krajských festivalů.

Jaká byla jako malá holka? Máma v jednom z rozhovorů pro časopis  Knoflíky, který vydával Ivetin Fan - klub říká: "Milá, zvídavá,  snaživá a pilná. Měla oporu v Ivaně, která ji bránila před kluky."  Táta o ní zase říká: "Byla ale velice zranitelná a citově založe­ná..." To vše Ivetě zůstalo i v dnešní době.

Iveta na své dětství vzpomíná velice ráda. Skoro v každém rozhovoru  zdůrazní z kterého kraje pochází.

Jaké pak bývaly Ivetiny prázdniny?

"Máme doma rodinný domek, velkou zahradu, spoustu domácího  zvířectva a o prázdninách jsme pravidelně pomáhali při sklizni se­ na. Párkrát jsem byla na táboře. Těšila jsem se na večerní táborá­ky, kde se zpívalo při kytaře. Také si vzpomínám, že se tam volil  táborový slavík, dvakrát jsem vyhrála a cítila jsem se nesmírně dů­ležitá... Několikrát jsme byli s rodiči stanovat na Slovensku u  Váhu. Bylo to romantické, perfektní. Táta s bráchou chytali přes  den ryby a já se sestrou a mamkou jsme je večer pekly na rožni nebo  v alobalu." (Knoflíky, Magazín co Vás zajímá - kráceno)

Píše se rok 1983. Iveta Bartošová, mladá dívka z Kopané jede na  svou první větší soutěž ve zpívání - Mladou píseň v Jihlavě. Obdr­žela tu cenu poroty za interpretační výkon. Zde se setkává se svým  pozdějším pěveckým i prvním životním partnerem Petrem Sepéšim. Jak  vrcholí klání, tak jistě stoupá i Ivetina tréma. Nakonec je z toho  čtvrté místo. Tím se začíná rozjíždět vlak zvaný popmusic. Začíná  se slibná kariéra mladé, světem neotřelé dívky z Valašska.

Musí se ještě vrátit domů, aby zvládla maturitu na gymnáziu ve  Frenštátě pod Radhoštěm. Navíc musí za sebe najít patřičnou náhradu  do místní skupiny Dianthus se kterou začala účinkovat ve druhém  ročníku gymnázia. Tou náhradou není nikdo jiný než sestra Ivana.  Pak je už volno a směr Praha se nedá zastavit.

domek v Čeladné, kde Iveta trávila dětství,…